آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس ( IELTS ) که مخفف The International English Language Testing System به معنای سیستم بین‌المللی تست زبان انگلیسی است، به منظور ارزیابی ۴ مهارت اصلی زبان یعنی، خواندن ( Reading ) ، نوشتن ( Writing ) ، گوش کردن ( Listening ) و صحبت کردن ( Speaking ) طراحی شده است و این مهارت‌های زبانی را به صورت دقیق مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. دارا بودن مدرک آیلتس به منظور مهاجرت به اکثر کشورها ، تحصیل در دانشگاه‌ ها و کار کردن در شرکت‌های خارجی ، مورد نیاز مهاجرین است.

طراحی هر آزمون آیلتس را  تیمی متشکل از یک روان‌شناس ، یک جامعه‌شناس ، چند کارشناس زبان‌شناسی ، چند متخصص Testing انجام می دهند وافرادی با گونه لهجه‌های مختلف جهت اجرای قسمت Listening با هم همکاری می‌کنند.

 

 

چرا آیلتس مهم است؟

در جهان به طور متوسط حدود ۲۰۲ میلیون آزمون مختلف برگزار می‌شود و در سراسر دنیا و در بیش از ۱۰.۰۰۰ سازمان از جمله دانشگاه‌ها ، مراکز آموزش عالی و سازمان ها و ارگان های غیر دولتی ، مدرک آیلتس را به عنوان معیار سنجش و ارزیابی دانش زبانی معتبر دانسته و آن را در موارد و رشته‌ هایی خاص جایگزین مدرک تافل کرده‌اند.

یکی از دلایل مورد استقبال قرار گرفتن گسترده این آزمون و پذیرش جهانی مدرک آیلتس در مقایسه با مدارک مشابه مانند تافل ، دقت و سنجیدگی در طراحی و انتخاب سؤالات آزمون است. آزمون آیلتس نه تنها به سنجش و ارزیابی دانش زبانی و  سطح سواد انگلیسی افراد می پردازد ، بلکه با ساختاری یکپارچه و روشی کاملاً علمی سطح آگاهی‌ های دیگر فرد را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد ؛ مواردی نظیر IQ هوش ، دقت و سرعت عمل .

خصوصیت قابل توجه آزمون آیلتس همچنین در سبک خاص نمره دهی و مدل محاسبه نمره به ویژه در دو مهارت Listening و Reading است . به عبارت دیگر برای نمرات مختلف ، بازه ای مشخص تعریف شده و هر سؤال به صورت یک امتیاز مجزا به شمار نمی رود. در واقع برای هر نمره‌ای یک بازه تعریف شده که استفاده از  این روش به کاهش چشمگیر پاسخ‌های شانسی آزمون دهندگان می انجامد.

به علاوه نحوه طراحی سؤالات به گونه ای است که ترکیبی از سؤالات چند گزینه ای و سوالات نوشتاری را شامل می شود که این مورد نیز به کاهش شانسی بودن گزینه های انتخاب شده توسط آزمون دهندگان آیلتس منجر می شود .